Öncelikle herkese merhabalar ;

Fotoğrafçılığa yeni başlayan herkesin bilmesi gereken Diyafram , Enstantane ve İso olmak üzere 3 temel ilke vardır. Bunları tam anlamıyla bilmeden Fotoğrafı öğrenmiş olmazsınız. Biz bunları basit ve anlaşılır bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağız ve ilk olarak Diyafram nedir ? sorusuna cevap bulalım istedik.

Diyafram Nedir, Ne İşe Yarar?

Diyaframı kısaca ve anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse objektifinizin bıçaklarının size sağladığı açıklık değerlerdir aşağıdaki görselde anlamanızı kolaylaştırıcı bir grafiktir detaylıca inceleyin

diyafram nedir

Bu örnekte de görüldüğü üzere en açık değeri 1.4 diyafram olan bir lensi örnek gösterdik bu durum bütün lensler için geçerli değil elbetteki. Piyasada bulunan kendi arasında sekmentlenmiş lens grupları mevcuttur bunlar lensin kalitesini ön plana çıkarmak amacıyla oluşturulmuş sekmentlerdir Örnek verecek olursak Canon Kırmızı Halka Lensler diye tabir ettiğimiz lens grubu hem fiyat hemde kalite olarak Canon lens Grupları arasında zirvededir.
Konuda çok dağılmadan tekrar diyafram konusuna dönelim en iyisi 🙂 Diyafram konusu basit bir konu olmakla beraber Enstantane ve iso kavramlarına hakim olmanız durumunda etkili bir kullanıma kavuşacaktır çünkü diyafram enstantane ve iso birbirinden ayrılmaz bir üçlü gibidir 3 ayaklı bir masa gibi düşünebilirsiniz bu konuyu. Diyaframı açık değerlerde kullanabilmek için enstantanenizi daha hızlı bir değere çekmeniz gerekmektedir çünkü diyafram ve enstantane ters orantılı çalışmaktadırlar ve birbirlerini tamamlamaktadırlar.

diyafram

diyafram

Diyafram değerleri nasıl ilerler?

f/1, f/1.4, f/2, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22, f/32 şeklinde ilerler. Bu değerler 1 f-stop değerini belirtir. Yani f-stop değeri ışığın 2 kat artacağını veya azalacağını belirtir. Yani f2.8 değerinden f4 değerine geçerseniz 1 stop daha düşük pozlama yapmış olacaksınız. Bunu kompanse edebilmek için enstantane değerinizi 1 stop yavaşlatabilirsiniz.

 

Diyaframın alan derinliğine etkisi varmıdır?

Alan derinliğine etki eden durumlardan biriside diyaframdır. Tabiki alan derinliğini sadece diyaframı açık lensler ile alırız diye bir kural yok konuyla aranızdaki mesafe veya konuyla arkaplan arasındaki mesafede alan derinliğini etkiler örnek bir görsel ile diyaframın alan derinliğine etkisini gösterelim ve yazımızı sonlandıralım 🙂

Canon EOS 5d Mark2 + Canon EF 50mm f1.8 kullanılarak çekilmiş fotoğraf

Alan Derinliği GörseliBir sonraki yazımızda görüşmek üzere Soru sormaktan çekinmeyin 🙂

Yazar Hakkında

I have been much more interested in photography since may 2005 www.dursunyartasi.com

İlgili Yazılar

2 Responses

Bir Cevap Yazın